Oświetlenie ogrodowe

Prawidłowo dobrane oświetlenie terenów zewnętrznych działki jest niezbędne, jeśli zależy nam na korzystaniu z niej wieczorową porą. Wówczas konieczne jest podświetlenie ścieżek, schodów, podjazdu, wejścia oraz elewacji domu, co pomoże np. otworzyć drzwi. Jak zaaranżować lampy ogrodowe?

Najlepiej jeśli system oświetlenia zewnętrznego zostanie ujęty już w projekcie domu. W tej sytuacji trzeba określić precyzyjnie, które fragmenty budynku lub ogrodu będą przez nas najczęściej uczęszczane oraz które chcemy wyeksponować w specjalny sposób. W tym celu dobrze dobrać lampy, których różny design wpasuje się w nasz gust. Rozplanowanie rozmieszczenia lampy ogrodowe powinno przebiegać już na etapie samego montowania instalacji elektrycznych. Przy tworzeniu projektu całego oświetlenia zewnętrznego trzeba wziąć pod uwagę rzeźbę terenu, kształt i metraż budynku, jego bryłę, wysokość oraz rodzaj zastosowanego ogrodzenia.

Podłączenie instalacji elektrycznej
Instalacja elektryczna, która zasila oświetlenie zewnętrzne musi być podłączona do instalacji domowej. Najlepszym rozwiązaniem jest podłączenie jej do oddzielnego obwodu chronionego dwoma rodzajami wyłączników, a więc nadmiarowoprądowym i przeciwporażeniowym. O samej instalacji najlepiej pomyśleć przed zagospodarowaniem ogrodu, ponieważ układanie kabli wymaga wykonania wykopów w trawniku czy rabatach, co zwyczajnie będzie wymagało zniszczenia istniejących aranżacji.

Projekt instalacji oświetleniowej
Wykonanie projektu instalacji oświetleniowej oraz prace montażowe najlepiej zlecić elektrykowi z uprawnieniami. Od tego, jak wysokim napięciem będzie zasilane nasze oświetlenie, zależy dopuszczalna moc lamp i możliwość podłączania do instalacji zewnętrznej dodatkowych urządzeń. Zasilanie niskim napięciem jest dobre dla niewielkich działek, z kilkoma punktami oświetleniowymi. W przypadku dużych posesji, gdzie będzie dużo źródeł światła, lepiej wykonać instalację zasilaną napięciem sieciowym 230 V.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *