Szybka i wydajna fermentacja z drożdżami turbo

Zanim przystąpimy do produkcji naszego destylatu, musimy znaleźć najlepsze drożdże gorzelnicze. To w końcu od tej małej saszetki, zawierającej niepozorne mikroorganizmy, zależy powodzenie procesu fermentacji. Jeśli szukacie mocnych, wydajnych drożdży w korzystnej cenie musicie zajrzeć na stronę https://alembik.eu/94-drozdze-gorzelnicze-gorzelniane

Proces fermentacji zależy od rodzaju zastosowanych drożdży. Każda odmiana pracuje bowiem w określonych warunkach i należy stosować się do wskazanej temperatury otoczenia, kontrolując nagrzanie nastawu. W czasie pierwszych dni fermentacji z udziałem drożdży gorzelniczych, wytracają się duże ilości CO2, i nastaw mocno się pieni. Dlatego właśnie nie należy szczelnie zamykać pojemnika (wystarczy lekko położyć pokrywę) ani stosować rurek fermentacyjnych czy korków. Po upływie ok. 3 dni zwykle reakcja przebiega łagodniej i wtedy można nałożyć pokrywę z rurką fermentacyjną. Jeśli jednak zależy nam na szybkiej fermentacji, musimy zastosować drożdże turbo.

Jak wybrać odpowiednie drożdże do szybkiej fermentacji?
Szybką lub ultraszybką fermentację nastawów cukrowych zapewnią nami wszelkie drożdże typu turbo. Jeśli chcemy mieć gotowy nastaw już po 24 godzinach, odpowiednie będą tzw. jednodniówki, np. Coobra czy Puriferm UK-24. Nastaw fermentowany z udziałem drożdży Turbo Alcotec 48 Classic, dofermentuje się już po dwóch dniach. Popularne są również trzydniówki jak Alcotec T3, które po 3-5 dniach zapewniają moc trunku rzędu 14-15%.

Czy fermentacja z udziałem drożdży turbo daje czysty nastaw?
Szybka fermentacja oferuje lepszą klarownością nastawu i pozwala zaoszczędzić czas. W procesie tym powstaje jednak więcej niepożądanych skutków ubocznych w porównaniu ze zwykłymi drożdżami. Jeśli dysponujemy dobrym sprzętem, np. kolumną rektyfikacyjną i posiadamy trochę doświadczenia, podczas destylacji pozbędziemy się większości niedogonów. Chcąc osiągnąć lepszy efekt, po fermentacji drożdżami turbo, możemy oczyścić nastaw za pomocą węgla aktywnego i specjalnych środków klarujących.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *