Historia żelka Haribo

Kto z nas nie kocha misiowych żelków Haribo. Choć wszyscy zajadamy się tymi niezwykłymi przysmakami, to mało kto wie, że te słodkie misie wiążą się z postacią Hans Riegela, cukiernika, który w 1920 roku postanowił podążać za własnymi marzeniami i stworzył firmę Haribo, marka znana obecnie na całym świecie.

Wyjątkowo smaczne produkty Haribo szybko zdobyły wiernych fanów a w 1922 r. narodził się pomysł produkcji żelków Złote Misie. Warto dodać, że w 1967 r. wzór Złotego Misia został zarejestrowany jako zastrzeżony znak patentowy. Ten rozkoszny kształt, wyśmienity smak owoców i smakowite barwy, za którymi stoi doskonalona przez lata receptura, sprawiły, że Złote Misie Haribo stały się najbardziej rozpoznawalnymi żelkami na świecie. Przysmaki te znajdziemy na stronie https://www.kuri.com.pl/zelki-haribo,c2.html.

Początki działalności firmy Hansa Riegela
Zanim jednak powstał przepyszny miś, Hans Riegel nabył dom w Bergstrasse w Kessenich, gdzie założył swój pierwszy zakład produkcyjny. Co ciekawe, jego początkowo kapitał składał się z worka cukru, marmurowej płyty, taboretu, zmurszałego pieca, miedzianego czajnika oraz… walca. Jak widać była to prawdziwa droga od zera do międzynarodowego sukcesu. W 1920 r. Riegel wybrał nazwę Haribo dla swojej firmy. Dlaczego właśnie Haribo? Otóż, był to skrót od Hans Riegel Bonn. Wkrótce po tym przedsiębiorca poślubił Gertrud, która stała się pierwszym pracownikiem jego młodej firmy.

Miś milowy
W 1922 r. Hans Riegel wymyśla małą figurkę niedźwiadka wykonaną z owocowej masy żelkowej, która stała się znana na całym świecie, jako Haribo Złoty Miś. W 1923 r. firma nabyła swój pierwszy samochód, wraz z tabliczką firmową, który miał dostarczać klientom produkty Haribo wprost do domów. Wcześniej żona i kolega Hansa dostarczali każdego dnia partię słodyczy na rowerze. W 1930 r. firma zatrudniała już 160 pracowników i posiadała organizację sprzedaży złożoną z agentów handlowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *