Jak zostać baristą?

Dzisiejsi Polacy kupują kawę coraz bardziej świadomie. Świadczy o tym fakt, że interesują się jej pochodzeniem, gatunkiem oraz metodami parzenia. Szybko rośnie grono profesjonalistów w tej dziedzinie i coraz więcej osób interesuje się zawodem baristy. Z coraz większą wiedzą wybieramy smak kawy, pasujący do naszych indywidualnych preferencji, a pomagają nam w tym coraz lepiej wyedukowani pracownicy gastronomii. Obecnie kawiarnie stawiają na zawodowców i chętniej zatrudniają prawdziwych baristów, którzy wiedzę o kawie poznają latami i są nam w stanie wiele zaoferować, zarówno jeśli chodzi o smak, jak i sam sposób parzenia tego wyjątkowego napoju.

Zacznijmy od tego, że baristą może zostać każdy, bez względu na posiadane wykształcenie – wszystko czego potrzebujemy to ukończenie odpowiedniego kursu. Z tego powodu, że wciąż brak szkół kształcących w tym kierunku, pozostają nam tylko płatne szkolenia, w których trakcie zdobędziemy wiedzę odnośnie historii kawy, różnych jej gatunków, sposobów ich parzenia, doboru odpowiednich składników do napoju czy rozróżniania poszczególnych rodzajów mleka. W części praktycznej kursu nauczymy się np. jak serwować różne rodzaje kaw typu espresso, latte, romano czy wiener melange.

Kurs dla baristy
W Internecie znajdziemy bardzo różne oferty kursów i szkoleń dla początkujących i zaawansowanych baristów. Natkniemy się nawet na kursy online, dzięki którym nie musimy nawet wstawać od biurka, żeby cieszyć się tytułem baristy. Warto jednak pamiętać, że najważniejsza jest wiedza praktyczna, ponieważ bez niej nie będziemy w stanie oczarować klientów i przyszłych pracodawców swoimi umiejętnościami. Możemy poszukać szkolenia blisko miejsca zamieszkania, wpisując w przeglądarkę kurs baristy Wrocław lub przejrzeć ofertę na http://coffeebreak.pl.

Wiedza teoretyczna
Do podstawowych wiadomości, jakie przyswoić musi początkujący barista, należą przede wszystkim informacje związane z parzeniem espresso. Jest to bardzo ważne, ponieważ stanowi bazę wyjściową do bardziej zaawansowanych kaw i napojów kawowych, takich jak latte czy espresso macchiato. Istotna jest również znajomość ziaren i gatunków kaw, ale też czasu i temperatury parzenia potrzebnej do przygotowania idealnej filiżanki. Bez tej wiedzy nie poradzimy sobie w tym zawodzie. Następna rzecz, jaką musimy wiedzieć to znajomość poszczególnych napojów kawowych. Na kursie poznamy również rodzaje kaw czarnych, mlecznych i tych z dodatkami takimi jak syropy smakowe czy alkohole.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *