Zastosowanie badania ultrasonograficznego piersi

USG piersi wykorzystuje fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości, aby stworzyć czarno-biały obraz tkanek i struktur piersi. Badanie jest często stosowane do oceny rozmiaru oraz kształtu guzów piersi i określenia, czy są one potencjalnie niebezpiecznymi nowotworowymi czy torbielami wypełnionymi płynem. Można wykonać je we wszystkich gabinetach oferujących badania ultrasonograficzne np. www.usg-kielce.pl.

Dlaczego wykonuje się USG piersi?
Ultradźwięki są często wykorzystywane, jako początkowe lub wczesne narzędzie diagnostyczne do oceny guzków piersi. W przeciwieństwie do tomografii komputerowej i zdjęć rentgenowskich, ultrasonografy nie wytwarzają promieniowania jonizującego. Z tego powodu USG jest często zalecane osobom, które powinny unikać promieniowania. Należą do nich: kobiety w ciąży lub karmiące piersią, kobiety w wieku poniżej 25 lat oraz kobiety z implantami piersi.

W wielu przypadkach lekarz kieruje pacjentkę na badanie USG piersi po znalezieniu guzka podczas rutynowego badania fizykalnego lub samobadania w domu. USG wykorzystuje się także do oceny przypadków zapalenia gruczołu mlekowego, do oceny implantów piersi, do diagnozowania objawów takich, jak ból piersi, zaczerwienienie i obrzęk, do oceny zmian skórnych np. przebarwień oraz w celu monitorowania istniejących łagodnych guzków piersi. USG pomaga także w odczytaniu wyników innych badań obrazowych takich, jak obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego lub mammografia.

W oczekiwaniu na wynik badania
Oczekiwanie na wyniki badania USG może być stresujące. Łatwo sobie wyobrazić najgorszy możliwy scenariusz, ale należy pamiętać, że około 80 procent guzków piersi to zmiany nienowotworowe lub nowotwory łagodne. Torbiele zwykle nie wymagają dalszej interwencji medycznej, chyba, że powodują ból lub znajdują się w pobliżu przewodów piersiowych lub naczyń krwionośnych.

Interpretując niejednoznaczne lub nieprawidłowe wyniki, warto mieć na uwadze, że rak nie jest jedynym stanem chorobowym, o którym wiadomo, że powoduje guzy piersi. Typowe przyczyny niezłośliwych guzków piersi to: cysty, brodawczak śródprzewodowy, gruczolakowłókniaki, tłuste grudki tworzące się z posiniaczonych, martwych lub uszkodzonych komórek tłuszczowych sutka, nadczynne gruczoły piersiowe, warunki hormonalne, zmiany lub terapie, zapalenie sutka. Guzki mogą wywoływać również niektóre leki.

Źródło: https://zdrowie.tvn.pl/a/usg-piersi-wskazania-przygotowania-przebieg-cena

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *