Plafony. Czym są i jakie mają zalety?

Plafony to bardzo proste, uniwersalne oświetlenie, które sprawdza się w każdym wnętrzu i fantastycznie dopasowuje się do każdej aranżacji. Tego typu oprawy oświetleniowe mają jedną, wspólną cechę. Zapewniają delikatne, rozproszone światło. Sprawdzają się w niższych pomieszczeniach, gdzie lampy wiszące czy żyrandole zaburzałyby przestrzeń. Plafony występują w rozmaitych kolorach, stylach i formach. Możemy przekonać się o tym przeglądając kategorię plafony w sklepie internetowym mateomarket.pl. Idealny plafon znajdą tu zarówno miłośnicy stylu vintage, zwolennicy minimalizmu i stylu nowoczesnego, jak i osoby urządzające wnętrze w stylu tradycyjnym.

Co to jest plafon?
Początkowo słowo „plafon” nie oznaczało wcale oprawy oświetleniowej. Określano tym słowem dekoracje sufitów, obecne głównie w zabytkowych wnętrzach. Plafony możemy podziwiać między innymi na Wawelu. Obecnie mianem „plafonów” określane są płaskie lampy, które montuje się przy samym suficie. Tego typu oprawy oświetleniowe były wyróżnikiem stylu art déco.

Rozmaite formy i style plafonów
Duża część współczesnych plafonów ma dosyć minimalistyczny charakter. Dzięki subtelnemu designowi mogą stanowić bardzo elegancką, a zarazem dyskretną dekorację. W plafonach często wykorzystuje się mleczne szkło. Pojawiają się też elementy metalowe. Niekiedy oprawy zyskują bardzo ciekawe, niemal futurystyczne kształty. Jeżeli w plafonach wykorzystane są LED-y, lampy te mogą emitować kolorowe światło. Najczęściej plafony mają okrągły kształt oraz charakterystyczną obwódkę.

Zalety plafonów
Plafony są bardzo praktycznymi oprawami oświetleniowymi. Mają wiele niewątpliwych zalet. Przede wszystkim doskonale sprawdzają się w niskich pomieszczeniach, nie zabierając wolnej przestrzeni. Są niejako przytulone do sufitu, bardzo płaskie, a poza tym lepiej przepuszczają światło. Plafony są także bardzo łatwe w montażu. Można je bez trudu odkręcić, wyczyścić i przykręcić z powrotem do sufitu. Plafony zapewniają nastrojowe światło. Dają delikatną poświatę, subtelnie odbijając światło od sufitu. To jedne z najbardziej wielofunkcyjnych opraw. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby plafon zamiast do sufitu, przykręcić do ściany. Będzie pełnił wówczas rolę kinkietu.

Źródło:
www.aldex.com.pl
https://mateomarket.pl/plafony,c1297.html

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *