Jakie formalności o dokumenty są potrzebne przy zakupie auta?

Nabycie nowego auta wiąże się również z formalnościami, których będziemy musieli dopełnić by wszystko przebiegało zgodnie z prawem. Zanim zdecydujesz się na kupno auta warto dowiedzieć się jakie dokumenty będą potrzebne. Na pewno trzeba zapamiętać, że po nowe auto musisz przyjechać z dowodem osobistym.

Faktura czy umowa kupna- sprzedaży?
Jeśli kupujesz auto od osoby prywatnej i spisujecie umowę kupna- sprzedaży to w okresie 14 dni od zakupu musisz udać się do Urzędu Skarbowego i zapłacić podatek od zakupu (2% od wartości auta). Podatku nie musimy płacić w momencie, gdy sprzedający ma firmę i wystawia fakturę VAT. Tylko wtedy nie dokonuje się żadnych opłat. Na pewno jest to tańsze i wygodniejsze rozwiązanie.

Jaką kwotę wpisać na umowie kupna- sprzedaży
Lepiej nie zaniżać kwoty. Wszelkie kombinowanie może się obrócić na naszą niekorzyść. Dlatego lepiej by na umowie widniała kwota jaką rzeczywiście zapłaciliśmy za samochód.

Ubezpieczenie OC- musi być ważne
W momencie zakupu auta musisz dowiedzieć się czy ubezpieczenie OC jest opłacone. Nie ma sytuacji, która pozwalałaby na to by jeździć autem bez opłaconego ubezpieczenia OC. Sprzedający który sprzedał auto z ważnym ubezpieczeniem OC musi powiadomić ubezpieczyciela o tym że sprzedał auto. Ty zaś musisz zawrzeć nową polisę ubezpieczeniową.

Jakie dokumenty trzeba mieć przy rejestracji?
Żeby zarejestrować samochód trzeba udać się do Wydziału Komunikacji, który znajduje się w Starostwie Powiatowym w twoim mieście. Dam trzeba przyjść z umową kupna- sprzedaży, dowodem rejestracyjnym z pieczątką o aktualnym badaniu technicznym oraz ubezpieczenie OC.

Zanim kupić auto…
Jeśli nie jesteś ekspertem samochodowym, to zwróć się tutaj http://mobilekspert.pl o pomoc w wyborze odpowiedniego samochodu. Masz do dyspozycji doświadczonych ekspertów, którzy sprawdzą twoje auto przed zakupem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *