Co robić, gdy dziecko bierze narkotyki?

Rodzice niechętnie przyjmują wiadomość o tym, że ich dziecko bierze narkotyki. Często sami chcą uciec przed tą prawdą, a kiedy już zaakceptują to, że ich dziecko ma kontakt z narkotykami, próbują mu pomóc- niestety często niezdarnie.

Jakie błędy najczęściej popełniają rodzice?

Bardzo często rodzice udają, że dziecko nie bierze narkotyków i nie wierzą w to licząc na to, że problem rozwiąże się sam. A kiedy dotrze do nich ta trudna prawda popełniają następny błąd: przeprowadzają z dzieckiem zasadniczą rozmowę, kiedy znajduje się ono pod wpływem środków odurzających. Ponadto rodzice często szukają winy w sobie, co dziecko wykorzystuje dodatkowo wzmagając w rodzicach owe poczucie winy a to osłabia zdecydowane działania rodziców. Co jeszcze robią rodzice? Wdają się w dyskusję z dzieckiem na temat nieszkodliwości narkotyków, dziecko stosuje argumenty takie jak np. ten: „mamo, to tylko trawka, ona nie uzależnia, nikt nie umarł z przedawkowania marihuany, a na dodatek ma ona właściwości lecznicze”. Czasem zdarza się, że rodzice ochraniają dziecko przed konsekwencjami używania środków odurzających (piszą usprawiedliwienia, spłacają długi dziecka, tolerują kradzież.

Jak zatem się zachować?

Jeśli rodzice podejrzewają, że dziecko bierze narkotyki trzeba z nim o tym szczerze porozmawiać i natychmiast poszukać pomocy specjalisty. Trzeba stosować zasadę ograniczonego zaufania w stosunku do dziecka, czyli wiedzieć, gdzie jest co robi z kim przebywa i kiedy wróci do domu. I jeszcze jedno: nawet kiedy dziecko nie będzie chciało zgodzić się na podjęcie terapii, można zastanowić się nad ośrodkiem stacjonarnym.

Gdzie szukać pomocy?

Jeśli twoje dziecko bierze narkotyki może mu pomóc tylko specjalista ds. uzależnień od narkotyków, a takiego znajdziemy tylko w ośrodku leczenia uzależnień np. tutaj mctu.pl, nie należy szukać pomocy u lekarza rodzinnego, ponieważ nie ma on nic wspólnego z leczeniem narkomanii. Przede wszystkim należy zachować spokój i nie działać pochopnie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *