Żarówki edisona

Żarówka zwana także lampą żarową to elektryczne źródło światła. Elementem świecącym jest włókno wykonane z trudno topliwego materiału – pierwotnie był to grafit, obecnie używa się wolframu. Drucik umieszczony jest w szklanej bańce wypełnionej mieszaniną gazów szlachetnych – na przykład argonu z 10 – procentową domieszką azotu. Uzyskane dzięki włączeniu żarówki światło może mieć różne natężenie, ale ogólnie przypomina światło słoneczne i świeci równo, bez efektu stroboskopowego. Obecnie mamy wiele rodzajów żarówek o różnych kształtach, wielkości, grubości gwintu, zabarwieniu szkła czy mocy emitowanego światła. Opracowano modele energooszczędne, pozwalające – przy utrzymaniu mocy żarówki – zaoszczędzić spore kwoty na rachunkach za prąd. Ale te wszystkie warianty żarówek powstawały stopniowo. Pierwszą żarówkę, która świeciła kilkadziesiąt godzin stworzył Thomas Edison. To właśnie on uważany jest za „ojca” tego źródła światła, choć właściwie rozwinął on i ulepszył wynalazek Josepha Wilsona Swana.

Początkowo Edison używał włókien węglowych, a następnie pewnego gatunku japońskiego bambusa, którego zwęglone włókna świeciły żółtym światłem. Łatwo się domyśleć, że żarówki Edisona świeciły słabiej i miały inny kształt niż te znane nam obecnie, ale i tak dawały dużo więcej światła niż świece czy lampy naftowe. Obecnie w wielu dziedzinach i w wielu regionach pojawia się moda retro. Dotyczy ona wielu rzeczy – strojów, samochodów, wystroju wnętrza…. Oczywiście chodzi tu o nowoczesne technologie ukryte w staromodnym „opakowaniu”. Ta moda dotyczyć może także oświetlenia. W wielu sklepach można kupić tak zwane żarówki Edisona dekoracyjne żarówki edisona– produkowane na kształt tych pierwszych żarówek i w podobnej technologii.

Węglowy drucik umieszczony w szklanej bańce daje ciepłe, subtelne światło. Żarówki Edisona można spotkać w różnych kształtach i z różną grubością gwintu. Zapewne najlepiej prezentują się one w stylowej lampie, choć mogą pasować także do bardziej współczesnych modeli. Dzięki nowoczesnej technologii produkcji działają zapewne tak samo długo, jak inne współczesne żarówki.

Lumos.Shop.pl – Lampy i Oświetlenia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *