Czy warto otwierać swoje biuro księgowe?

Biura rachunkowe to miejsca, które są coraz częściej odwiedzane przez ludzi. Rachunki zalewają nas z każdej strony i często biura rachunkowe okazują się niezbędne. W związku z tym osoba, która zamierza otworzyć biuro rachunkowe powinna dysponować całkiem pokaźnym kapitałem własnym. Oprócz tego musi ona być świadoma, że nie będzie jej sprzyjało nieprzejrzyste i niejednoznaczne polskie prawo. Gdy jednak uda się rozwinąć takie biuro to można liczyć na całkiem spore zyski.
Zanim jednak przejdziemy do korzyści, należy poświęcić trochę uwagi na minusy otwarcia biura rachunkowego. Musimy być świadomi, że problemem są wysokie koszty, które nowe firmy są zmuszone ponieść, jeśli chcą zacząć działać w tej branży. Trzeba wiedzieć, że otwieranie takie biura wiąże się z zakupem nowoczesnych systemów informatycznych oraz oprogramowania, które będzie wspomagało pracy księgowego, do tego dochodzi zakup komputerów, ubezpieczeń oraz licencji. Duże sumy będziemy musieli poświęcić także na wynajem i urządzenie biura w lokalizacji, która będzie odpowiednia i przyczyni się do zdobycia wielu klientów do naszej firmy. Niestety, ale nowy przedmiot gospodarczy nie ma zbyt dużej szansy na to, aby otrzymać kredyt, a na pewno nie korzystny kredyt. W związku z tym konieczne jest, aby dysponować jakimś własnym, najlepiej sporym kapitałem. Jeśli chodzi o problemy związane z prawem to powinniśmy być przygotowani na jednoznaczność oraz małą przejrzystość polskiego prawodawstwa.
Jeśli chcemy otworzyć biuro rachunkowe musimy wcześniej nabyć niezbędne uprawnienie księgowe do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych. Dodatkowo biuro rachunkowe może prowadzić także osoba, która jest wpisana do rejestru biegłych rewidentów lub doradca podatkowy.
Trzeba wiedzieć też, że duże koszty pochłania zagospodarowanie lokalu, ponieważ biuro rachunkowe musi być zaopatrzone w sporo mebli, w odpowiednie zaplecze na archiwum oraz w serwery komputerów. Bardzo ważne jest także pomieszczenie, które będzie przeznaczone do bieżącej obsługi klientów. Niesamowicie dużymi wydatkiem jest oprogramowanie księgowe oraz licencje. Dobrym pomysłem jest także posiadanie samochodu służbowego, po to, by móc szybko i sprawnie skontaktować się z klientami.
Oprócz tego spore koszty przynosi utrzymanie pracowników, ponieważ to aż 50% przychodów. Do tego dochodzą nam koszty stałe, takie jak wynajem lokalu, media, odnowienia licencji. Istotne są tez wydatki eksploatacyjne oraz koszty artykułów biurowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *