Czy lepiej wynająć przez biuro nieruchomości czy samemu?

Wynajęcie mieszkania to ważna i wiążąca decyzja, więc zanim znajdziemy swoje wymarzone lokum powinniśmy to wcześniej dobrze przemyśleć, bo jeśli sami nie będziemy wiedzieć, czego chcemy to ani biuro nieruchomości za nas tego nie wymyśli, ani sami nic nie zdziałamy. Jeśli jest to nasze pierwsze mieszkanie i nie mamy zielonego pojęcia jak odnaleźć się w świecie wynajmowania mieszkań możemy zastanowić się nad współpracą z biurem nieruchomości, czy to jednak będzie dla nas korzystne? Poniżej znajdziesz krótki poradnik o tym czy samemu wynajmować lokal czy też przez biuro nieruchomości.
Zanim w ogóle zaczniemy naszą przygodę z poszukiwaniami mieszkania należy dowiedzieć się, czym różni się lokal wynajęty od agencji od tego wynajmowanego bezpośrednio od właściciela. Otóż gwarantuje Wam, że mieszkanie wynajęte od agencji będzie to mieszkanie niczym z bajki, za śmiesznie niską cenę, położone w idealnej lokalizacji. A pierwsza podstawowa zasada szukania mieszkania brzmi: zawsze gdzieś ukryty jest haczyk, im lepsza oferta, tym większy haczyk. W życiu nie ma nic za darmo, piękne mieszkania w samym centrum nie są wynajmowane po niskich cenach. A haczykiem jest prowizja, która albo płacona jest z góry, a jej kwota jest bardzo wysoka (ok. 1000-2000zł wzwyż) albo rozkładana na raty, doliczana procentowo do najmu tego mieszkania, które w tym momencie przestaje być takie tanie. Dlatego jeśli jesteś początkującym studentem, który szuka taniego, ale ładnego mieszkania w mieście i nie masz na tyle pieniążków w portfelu, aby dofinansowywać agencje nieruchomości, radzę, aby zawsze przeglądać oferty mieszkań wystawiane bezpośrednio od właścicieli, wtedy wiesz, że płacisz za wynajem mieszkania, czynsz administracyjny oraz media.
Wydaje się, że znalezienie mieszkania to prosta sprawa. Okazuje się jednak, że wynajęcie ładnego lokum, o dobrym standardzie i w sensownej cenie to nie lada wyzwanie. Trzeba przekopać się przez tysiące ogłoszeń, porównywać oferty, rozmawiać z właścicielami i umawiać się na obejrzenie mieszkania. Jeśli chcemy aby nasza selekcja ogłoszeń była sprawniejsza, warto pamiętać o 8 rzeczach, które należy rozważyć przy przeglądaniu ofert:
1. Agencja/właściciel
2. Lokalizacja
3. Cena
4. Rodzaj budynku
5. Media
6. Stancja
7. Lokatorzy
8. Standard
Gdy już wiemy, że szukamy mieszkania wynajmowanego bezpośrednio od właściciela oraz wiemy w jakiej okolicy chcemy to mieszkanie wynająć, weryfikujemy ogłoszenia pod względem ceny. Jeśli masz dużo pieniędzy i jesteś gotowy płacić za pokój czy mieszkanie ok. 1000-4000zł to nie ma sprawy, ale jeśli zależy Ci na pokoju w cenie ok. 350zł-550zł lub wynajęciu całego mieszkania w granicach 1500-2000zł to już jest wyzwanie. Podstawowa zasada: im więcej ludzi wynajmuje pokój czy mieszkanie, tym mniejsza cena.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *